top of page
YK-03-OkanCemCirakoglu-150x148.jpg

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü 1996 yılında, Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans’ını 1999 yılında ve  Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik doktora programını 2006 yılında tamamlamıştır. Akademik çalışmalarında sosyal psikiyatri, psikolojik bozuklukların algısı, ergenlik dönemi problemleri, sınav kaygısı, stres ve sağlık psikolojisi konularına ilgi duymaktadır. Ayrıca son yıllarda sığınmacı, mülteci ve göçmenler ile ilgili çalışmalara odaklanmış ve bu konuda çok sayıda seminer vermiştir. Başkent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyeliğini ve Türk Psikologlar Derneği Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Dr. Okan Cem Çırakoğlu

sdnjnflxsw.jpg

1979 yılında Manisa Gençlik ve Spor Akademisinden mezun oldu. 1981 yılında E.Ü. BESYO’ da Spor Psikolojisi YL  programına başladı. 1984 Yılında DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek Lisansını, aynı üniversitenin Sağlık Bilimler Enstitüsü’de 1990 yılında spor psikolojisi alanında doktorasını tamamladı. Ege, Dokuz Eylül, Mersin ve Lefke Avrupa Üniversitelerinde Spor ve Egzersiz psikolojisi ve motor öğrenme derslerini yürüttü.

Dr. Şefik Tiryaki

Resim1.png

 Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü 2002 yılında, Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans’ını 2005 yılında tamamlamıştır. Halen Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Sporda Psikososyal Alanlar’da doktora eğitimine devam etmekte; motivasyonel iklim üzerine doktora tezini yazmaktadır. Uzun yıllardır amator ve elit seviyedeki sporcularla çalışmalarını sürdürmekte, Milli Takımlar seviyesinde destek vermektedir. Bireysel çalışmalarının yanısıra, Türkiye Voleybol Federasyonu ile çalışmakta, Avrupa Şampiyonası’nda ikinciliğin ardından, 2020 Tokyo Olimpiyatlarına katılım hakkı kazanan Filenin Sultanlarının spor psikoloğudur.

Seren Akıncı Özdurulmuş

aaaaa.jpg

23 Nisan, Ankara doğumlu. TED Ankara Kolejinden Uluslararası Bakalorya diplomasıyla mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü tamamladı. PEN Uluslararası Yazarlar Derneği İngiltere Merkezi üyesi olan ve yaratıcı yazarlık faaliyetlerini bağımsız olarak sürdüren Aras Onur, muhtelif sivil toplum kuruluşlarında danışmanlık, eğitimcilik ve yöneticilik görevleri yürüttü; Mart 2018’de Türk Psikologlar Derneği Genel Koordinatörü olarak atandı.

Aras Onur

hulya_asci.jpg

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu. 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Spor Psikolojisi üzerinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Spor ve Egzersiz psikolojisi alanında çalışan Dr. Aşçı benlik algısı, fiziksel benlik algısı, egzersiz ve zihinsel sağlık ilişkisi, motivasyon, sosyal fizik kaygı gibi konular üzerine araştırma yapmaktadır. Ayrıca, Dr. Aşçı uluslararası ve ulusal düzeyde verilen birçok bilimsel ödüle de layık görülmüştür. Halen Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Egzersiz ve Spor Psikolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Dr. Hülya Aşçı

15cc6d5a2c7518_espder.jpg

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nden 1994 yılında mezun oldu. 1998 yılında yüksek lisans eğitimini 2008 yılında doktora eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı.  İ.Ü.  Psikoloji bölümünde 2 yıl boyunca psikoloji eğitimleri alarak 2014 yılında spor psikolojisi alanında doçentlik unvanını aldı. Spor psikolojisi alanında birçok ulusal ve uluslararası makalesi ve de kitabı bulunmaktadır.  Okul Sporları Olimpiyatlarında Spor Psikoloğu olarak görev yapmıştır. Spor ve Egzersiz psikolojisi alanında çalışan Dr. Türksoy Işım zihinsel dayanıklılık, imgeleme, motivasyon, odaklanma, hedef yönelimi ve öz-yeterlik gibi konular üzerine araştırma yapmaktadır. Halen Egzersiz ve Spor Psikolojisi Derneği yönetim kurulu üyeliği ve  İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanlık   görevlerini yürütmektedir.

Dr. Ayşe Türksoy

130604129_2763557940532114_5462319954458

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu. 1987 yılında Ankara Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini; 1994 yılında Hacettepe Üniversitesinde doktora eğitimini tamamlamıştır. 1987 yılından bu yana Spor ve Egzersiz psikolojisi alanında çalışan Dr. Koruç stresle başa çıkma, yarışma kaygısı, hedef belirleme ve motivasyon gibi konular üzerine araştırma yapmaktadır. 2008 Pekin, 2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarına spor psikoloğu olarak katıldı. Çok sayıda sporcu ile halen Tokyo Olimpiyatları için hazırlıklarına destek vermektedir. Halen Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Dr. Ziya Koruç

Unknown kopyası.jpg

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalını 1992 yılında tamamlamıştır. 1994 yılında Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesini; 1997 yılında aynı enstitüde “11-14 Yaş Grubu Sporcularda Grupla Psikolojik Danışmanın Kontrol Odağına Etkisi” konulu tezi ile doktora derecesini almıştır. Tenis, Hentbol, Atıcılık, Masa Tenisi, Kayak-Kano, Yelken ve diğer bazı başka federasyonlarda psikolojik danışmanlık görevinde bulunmuştur. Atina 2004 ve Londra 2012 Olimpiyatlarında görev yapmıştır. Sporda performans geliştirme,  duygu yönetimi, esenlik  ve kaygı gibi konular üzerine araştırma yapmaktadır. Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde açılan Türkiye’nin ilk Egzersiz ve Spor Psikolojisi yüksek lisans programının kurucularındandır. Halen Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. ISSF C Kademe Atıcılık Antrenörlük belgesi sahibidir.

Dr. Cengiz Karagözoğlu

Umut Doğan- Fotoğraf.jpg

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde Psikoloji üzerine almıştır. Yüksek lisans eğitimini Finlandiya’nın Jyväskylä Üniversitesi ve Almanya’nın Leipzig Üniversitesi’nde Spor ve Egzersiz Psikolojisi üzerine tamamlamıştır. Bunun öncesinde, Hollanda’nın Leiden Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmıştır.Halen doktora eğitimini Avustralya Spor Enstitüsü ve Kanberra Üniversitesi’nde sürdürmektedir. 

Umut DOĞAN’ın doktora araştırmasının konusu sporda kullanılan psikolojik stratejilerdir. Bu kapsamda sporda kullanılan psikolojik stratejilerin etkinliğini ölçmeye ve arttırmaya yarayan yeni bir yöntem ve profil geliştirmiştir. Halen söz konusu profilin geçerli ve güvenilir bir yöntem olup olmadığını test etmektedir. İlgilendiği diğer araştırma konularıysa farkındalık temelli uygulamalar, egzersiz bağımlılığı ve psikolojik dayanıklılıktır. 

Dr. Umut Doğan

Resim1.jpg

2014 yılında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nde lisans eğitimini; 2018 yılında Ankara Üniversitesi Sporda Psikososyal Alanlar alanında Yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisansı boyunca egzersizin bilişsel etkileri üzerine çalışmıştır. Ankara Üniversitesinde doktora eğitimi ders dönemi boyunca Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Programından dersler almıştır. Doktora programında ERASMUS+ ile Sırbistan'ın Niş Üniversitesi’nde 6 ay boyunca çalışmalarda yer almıştır. Doktora öğrenimine devam eden Erdem Çakaloğlu, çalışmalarına Ankara Üniversitesi Beyin Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinde devam etmektedir. Halen Ankara Üniversitesinde öğretim elemanı olarak çalışmaktadır.

Erdem Çakaloğlu

Resim1.jpg

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü 2014 yılında tamamlamıştır.  Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmekte olup Spora Aile Dahiliyeti üzerine tezini yazmaktadır. 2016 yılında Türkiye Atletizm Federasyonu ile başlayan çalışmalarını, 2019 yılı itibariyle Ankara ilimizdeki Türkiye Olimpik Hazırlık merkezinde Spor Psikoloğu olarak devam ettirmektedir.

Ece İbanoğlu

Unknown.jpg

Comenius Üniversitesi'nde psikoloji alanında yüksek lisans yapmıştır. 2011 yılından itibaren 2 dönem ENYSSP'de yönetici konsey üyesi; 2017 yılında Slovak spor psikolojisi derneğinin başkanı olarak görev yapmıştır. Yaklaşık on yıldır spor psikolojisi alanındaki meslek kuruluşlarının aktif üyesidir. 2018 yılında uygulamalı spor psikolojisi alanında FEPSAC sertifikalı ilk uzman olmuştur. Sporcu, ebeveyn ve antrenörler ile uygulamalı spor psikoloğu olarak çalışmaktadır.

Michala Bednarikova

Ekran Resmi 2021-03-05 14.16.17.png

Liverpool John Moores Üniversitesinden Yüksek Lisans Derecesini; Victoria Üniversitesinden Doktora Derecesini almıştır. Spor psikolojisi uzmanlık geliştirme, eğitim ve süpervizyon araştırmaları üzerine odaklanmaktadır. The Sport Psychologist ve International Review for Sport and Exercise Psychology dergilerinin yardımcı editörüdür. İngiliz Psikoloji Derneği'nin Spor ve Egzersiz Psikolojisi Bölümü'nde komite üyesidir. Halen Liverpool John Moores Üniversitesinde öğretim üyesidir

Dr. David Tod

Moderatörler

kşlşll.l.jpg

1979 yılında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinde Lisans Eğitimini tamamlamıştır. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi (EPH Bölümü’nde) Yüksek Lisans Eğitimini; 1999 yılında Hacette Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü’nde doktora eğitimini tamamlamıştır. Spor ve Egzersiz psikolojisi alanında çalışan Dr. Bayar kişilik, öz-yeterlik, zihinsel dayanıklılık gibi konular üzerine araştırma yapmaktadır. Eski Milli Atlet olan Dr. Bayar farklı dönemlerde farklı spor dallarında Milli Takımlar düzeyinde psikolojik danışmanlık hizmeti vermiştir.  1996 yılından beri Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan Dr. Bayar ayrıca Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Sporda Psikososyal Alanlar Anabilim Dalı Başkanlığı’nı sürdürmektedir.

Perican Bayar

Resim1.jpg

2000 yılında Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nde Lisans Eğitimini tamamlamıştır. 2005 yılında Yüksek Lisans ve 2010 yılında Doktora Derecelerini Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor ve Egzersiz Psikolojisi alanında tamamlamıştır. Spor ve Egzersiz psikolojisi alanında çalışan Dr. Kocaekşi takım sargınlığı, öz-yeterlik, kendine güven ve kaygı gibi konular üzerine araştırma yapmaktadır. Halen Eskişehir Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Serdar Kocaekşi

WhatsApp Image 2021-03-04 at 15.55.26.jp

2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nünde Lisans Eğitimininin ardından Yüksek Lisans ve Doktora Derecelerini Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor ve Egzersiz Psikolojisi alanında tamamlamıştır. 2017-2018 yılları arasında çalışmalarını Tübitak bursiyeri olarak bir yıl süreyle Kanada’da sürdürmüştür. 2014-2017 yılları arasında Türkiye Voleybol Federasyonu altyapı Milli Takımlarında spor psikolojisi danıışmanlığı yapmıştır. Halen Hacettepe Üniversitesinde öğretim elemanı olarak çalışmaktadır.

Deniz Durdubaş

Çevirmenimiz

PHOTO-2021-03-26-23-24-32.jpg

 

Hacettepe Ün. İngiliz Dili ve Edebiyatı ( lisans 1978), Psikolojik Danışma ve Rehberlik (yüksek lisans), Eğitim Bilimleri (doktora), Cenevre Ün. Mütercim Tercümanlık Eğitici Eğitimi (MAS), Londra Institute of Chartered Linguistskapsamnda Kamu Hizmeti Çevirmenliği Diploması (DPSI) almıştır.  Ayrıca, nörodikkat gibi çok disiplinli alanlarda sertifikaları bulunmaktadır. 

Türkiye’nin ilk akademik konferans çevirmeni ve eğitimcisi, 43 yıllık Hacettepe Öğretim Üyesi, Avrupa Parlamentosu, Komisyonu, Birleşmiş Milletler gibi  uluslar arası ve ulusal kurum ve kuruluşlar, diplomatik ortamlar ve Spor Bilimleri gibi Üniversite Bölümlerinin yıllardır konferans çevirmenliğini yapmaktadır. Konferans ve Toplum Çevirmenliği ve Söylem Çözümlemesi kapsamında 2 adet ders kitabı Üniversitelerde okutulmaktadır. 

Mesleki Yeterlik Kurumunun Yeterlilikler çalışması kapsamında yürüttüğü iki komisyon başkanlığından biri olan Toplum Çevirmenliği komisyonunda Spor Çevirmenliği alt dalının yeterliliklerinin saptanmasında da çalışmıştır.  Yeterlilikler yürürlüğe girdiği zaman Spor Çevirmenliği de iş alanı olarak toplumda yerini alacaktır.

Prof.Dr. Aymil Doğan

bottom of page